Nüfus Cüzdanı Sureti

Nüfus Cüzdanı Sureti

Nüfus cüzdanı sureti belgesi ilk okunduğu zaman insanların aklına nüfus cüzdanı fotokopisi geliyor. Ancak, akıllara gelen bu ilk düşünce son derece yanlıştır. Nüfus cüzdanı sureti nüfus cüzdanınızın fotokopisi olmayıp, farklı alanlarda kullanılan son derece önemli bir belgedir. Edevlet, bu yazısında belgenin kullanıldığı alanlar ve nereden nasıl alınacağı hakkında bilgiler verecek. Bu nedenle yazının tamamını dikkatle okumalısınız.

Nüfus cüzdanı sureti nedir ?

Nüfus cüzdanı sureti noter işlemlerinde kullanılan son derece önemli bir belgedir. Belge devletle alakalı birçok işlemde vatandaşlardan istenen belgeler arasında yer almaktadır. Belgenin detayında ilk olarak sağ üst köşede fotoğraf bölümü olup daha sonra, TC kimlik no, seri no,  isim, soy isim, baba adı, ana adı, doğum yeri, doğul tarihi, medeni hali ve cinsiyeti gibi kimlik bilgileri yer alır.

Nüfus cüzdanı sureti belgesinin ikinci bölümünde nüfus kütüğünde kayıtlı olduğu yer hakkında bilgiler yer alır. Bu bölümde dolduracağınız alanlar il, ilçe, cilt no, mahalle veya köy, sayfa no ve kütük sıra no alanları bulunur. Son bölümde ise, verildiği nüfus dairesi, veriliş nedeni, veriliş tarihi, cüzdan kayıt no, ve askerlik cüzdanı no bölümleri yer alır. Belgenin en altında ise belgeyi veren kişinin dolduracağı alan bulunur. Bu alana isim, soy isim, ünvan, imza, mühür ve tarih bilgilerini girer.

 

Nüfus cüzdanı sureti nereden alınır ?

Nüfus cüzdanı sureti belgesini ikametgah adresinizin kayıtlı olduğu muhtarlıktan alabilirsiniz. Muhtarlar belge karşılığında 3 – 5 TL civarında mühür ücreti alıyor. Şayet, ikametgah adresiniz muhtarlıkta kayıtlı değilse, sizi zorlu bir süreç bekliyor. Çünkü bu belgeyi nüfus müdürlükleri vermiyor. Peki böyle bir durumda ne yapmak lazım ? Böyle bir durumla karşılaşan vatandaşlar nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopisiyle notere giderek başvuru yapabilirler.

Noterde nüfus cüzdanı fotokopisinden vatandaşlardan 10 TL ücret talep ederek, ücret karşılığında nüfus cüzdanı sureti yapılıyor.  Bu sayede günü kurtarabilirsiniz ancak, ileri dönemlerde problem yaşamamak için ikametgah sorununu mutlaka çözerek adres probleminden kurtulmalısınız. Öte yandan, ikametgah adresinizin yanlış olması birçok resmi belgenin size ulaşmaması anlamına gelir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Yerleşim Yeri Belgesi

Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü'nün yeni uygulamasının yürürlüğe girmesiyle artık ikametgah belgesi tarihe karıştı. Yürürlüğe giren yeni uygulamada artık...

Kapat
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri