Memura 8000 TL evlenme parası

Memura 8000 TL evlenme parası

Radikal gazetesinin yaptığı habere göre ilk defa evlenen memura 8.000 TL evlilik yardımı yolda…

Çalışan kadınların daha çok çocuk yapması ve doğurganlığın arttırılması için hazırlanan teşvik paketinden memura evlilik yardımı çıktı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul bir süredir hükümetle bu konuda çalıştıklarını belirterek “En az 3 çocuk diyorlar. Bunun için evlenilmesi lazım ama Türkiye ’de evlenme yaşı giderek ilerliyor. Bu nedenle memura evlilik yardımı verilmesi üzerinde duruyoruz. Memur maaş katsayısının binle çarpılması gibi bir rakam. Bu da 8 bin TL’ye yakın olacak. Böylece evlenmek isteyen memur eşyalarını alacak, düğüne katkısı olacak bu paranın” dedi. Tonbul, “Hükümetin bu konudaki yaklaşımı nedir” sorusuna da “Yüzde 70 oranında anlaştık, bir sıkıntı yok. Ekimden sonra gündeme gelecek” diye konuştu.

Çocuklu ailelere kreş yardımı yapılması, doğuran kadına erken emeklilik verilmesi, doğum izninin yeniden düzenlenmesini içeren teşvik paketi üzerinde hükümet bir süredir çalışıyor. Paket içinde yer alan yeni düzenlemeler arasında ise, yaklaşık 2.6 milyon memuru yakından ilgilendiren evlilik yardımının da bulunduğu ortaya çıktı. Tonbul, yeni bir uygulama olarak memurlara evlenme yardımının gündeme geleceğini söyledi. Düzenlemenin gerekçesini de Tonbul “Hükümetimiz çocuk sayısının artmasını istiyor. Bunun için de evlenilmesi gerekir. Ama Türkiye’de evlilik yaşı giderek ilerliyor, 25’ten 30’a çıktı, 30’dan da 35’e doğru gidiyor” sözleriyle anlattı.

İlk evlilikte verilecek

Evlilik yardımının ilk evlilik sırasında verilmesinin öngörüldüğünü kaydeden Tonbul, uygulamanın nasıl işleyeceğini de şöyle anlattı: “Devlet memuru maaş katsayısı binle çarpılır, bu da 8000 TL’ye yakın bir rakam çıkar. O kadar evlilik yardımı yapılır.” Tonbul, kaynağın ne olacağı konusunda da kaynağın hükümet tarafından bulunacağını belirtmekle yetindi.

Aile ve çocuk yardımı bulunuyor

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, evli memurlara aile yardım ödeneği veriliyor. Bu yardım herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eş için 1500, çocuklardan herbiri için de 250 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilen rakam üzerinden ödeniyor. Aylık ödenen aile ve çocuk yardımı, üvey çocuklar için de veriliyor. Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği; çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanıyor. Eş yardımı 163 TL düzeyinde bulunurken; çocuğun yaşına göre çocuk başına 18-36 TL arasında da çocuk yardımı veriliyor.

Paketin kaynak adayı İşsizlik Sigortası Fonu

Çok çocuklu ailelerin desteklenmesi için bir süredir çalışılan ve yeni yasama döneminde gündeme gelmesi beklenen pakette, çocuklu ailelere kreş yardımı yapılmasından çocuk sayısı arttıkça ailelere maddi destek verilmesine kadar birçok düzenleme var. Doğum yapan kadının daha erken emekli olabilmesi gibi düzenlemeler de tartışılıyor. Ancak sosyal güvenlik sistemini de yakından ilgilendiren bu düzenlemelerin getireceği maliyet önemli bir soru işareti. Bunun için de, ‘işsize ödeme yapmak’ için kurulan İşsizlik Sigortası Fonu en güçlü aday. Fonda biriken 65 milyar 941 milyon TL, yapılacak düzenlemelerin maliyetini karşılayabilecek temel yapı olarak gösteriliyor.

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. fatih zorlu diyor ki:

    öncelikle böyle bir yardımın çok yerinde olduğunu söylemek istiyorum.aklıma takılan bi soru olacaktı ben TSK’ da görev yapan uzman çavuşum sözleşmeliyim 657 sayılı devlet memurları kanununa tabiyim yapılacak olan destek TSK personelinide kapsayacak mı?… bizim maaşımız normal memurlardan farklı farkı hesaplanarak mı ödenek yapılacak yoksa taban maaş üzerinden hesaplanıp verilecek tabiki önceliğimiz öncelikle bu yardım fonu adı altında ki kanunun gerçekleşmesi yasalaşması önceliğimiz bu yönde teşeşkküler iyi çalışmalar

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Bakan-Yeni-SBS-Sistemini-acikladi
Bakan Yeni SBS Sistemini Açıkladı

Bakan açıkladı sbs sınav sistemi sona eriyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, temel eğitimden orta öğretime geçiş modeli hakkında açıklamalarda...

Kapat
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri