Ev Hanımlarına Müjde !

Ev Hanımlarına Müjde !

Düşük ücretli sigorta primi yatırarak ev hanımları da emekli olabilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şanlıurfa İl Müdürü,Mehmet Kara  aile ekonomisine destek olmak amacıyla ürettikleri ürünleri satan kadınların düşük ücretle sigortalanarak emekli olmaları için başlatılan çalışma hakkında kadınları bilgilendirdi. SGK İl Müdürü Mehmet Kara, yeni çalışma ile düşük ücretli olarak sigorta primi yatıracak kadınların emekli olma fırsatı elde edeceklerini söyledi.

Evhanimlari

SGK İl Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başlattığı düzenleme kapsamında; aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla üretim yapan kadınlara yönelik sigortalandırma sistemi için çalışma başlattı. SGK görevlileri kültür merkezinde gerçekleşen toplantıda kadınlara düzenleme ile ilgili bilgi verdi.

NAKIŞ İŞLE, HAVLU YAP, EMEKLİ OL

 SGK İl Müdürü Mehmet Kara, proje ile kadınlara emekli olma fırsatı tanındığına dikkat çekti. Kara, “Evde makine dışında basit üretim yapan kadınlarımız 20 gün yatırılacak prim ile 30 gün üzerinden sigortalı sayılacak. Böylece prim gün sayılarını dolduran kadınlar emekliliğe hak kazanacak. Yeni düzenlemeden evinde, yöresel salça, kurutulmuş dolmalık biber, havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı gibi dokuma ürünleri üretenler; nakış işleri ve turistik eşya üreten, yaptığı yiyecekleri işyeri açmaksızın kermeslerde satanlar yararlanabilecek” dedi.

TEK ŞART MAKİNE KULLANILMAYACAK

Kara, yasa gereği kadınların bu uygulama ile gelir vergisinden de muaf tutulacağını söyledi. Mehmet Kara, “İsteğe bağlı kadın sigortalılar, kazanç üzerinden prim ödeyerek bu hakka kavuşacak. Esnek çalışma modeli uygulanacak olan kadınlarımız 327 yerine 208 lira prim ödeyerek sigortalı olacak. Ancak burada kadınlarımız yapmış olduğu işlerde kesinlikle makine kullanmaması gerekiyor. Yine evinde basit üretim yapan kadınlarımız 20 gün olarak yatırılacak primleri ile 30 gün sigortalı sayılacak” diye konuştu.

Toplantıya katılan kadınlar ise, yeni düzenlemenin kendileri açısından fırsat olduğunu ifade ederken, prim tutarının yüksek olmasından şikayet etti.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
iskur-230-bin-isci-alacak
İşkur 230 Bin İşçi Alacak

İşkur’un yüz yüze görüştüğü 53 bin 194 patron, önümüzdeki haziran sonuna kadar tam 230 bin işçiyi işe alacağı bilgisini verdi....

Kapat
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri