Erken emeklilikte yaş bekleyenler 178 TL eksik maaşla emekli olabilirler

Erken emeklilikte yaş bekleyenler 178 TL eksik maaşla emekli olabilirler

Emeklilik için yaş bekleyenler için hazırlanan taslakta aylıklardan kesilecek miktarlar belli oldu.

Kamuoyunda ‘yaş mağdurları’ olarak bilinen, prim gün sayısını doldurdukları halde ‘yaşı doldurmadıkları’ için emekli olamayan yaklaşık 500 bin vatandaşın, emeklilik maaşında 178 lira ile 726 lira arasında bir düşüş meydana gelecek.

Star’dan Hüseyin Özay’ın haberine göre, halen üzerinde çalışılan erken emeklilik sisteminin yürürlüğe girmesi halinde, asgari ücret üzerinden emekli olan ve emekliliğine 5 yıl kalanların emeklilik maaşı, 713 liradan 535 liraya kadar gerileyecek.

Yüzde 5 kesinti yapılacak

Yaşının dolmasını bekleyen emeklilerden gelen yoğun talep üzerine Çalışma ve Bakanlığı’na bağlı SGK Başkanlığı, yaş bekleyen emekliler için bir formül geliştirdi. Buna göre, yaş bekleyen emeklilerin maaşında her yıl için yüzde 5 oranında kesinti yapılacak. Örneğin, emekliliği dolmasına beş yıl olan bir vatandaşın maaşından toplam yüzde 25’lik bir kesinti yapılacak. Söz konusu formül, Maliye ve Hazine bürokrasisi ile de masaya yatırıldı. Ancak ekonominin iki kilit kurumundan da, bulunan formüle yeşil ışık yakılmadı. Hazine ve Maliye, erken emekliliğin “SGK’nın aktüryel dengelerini” bozacağını öne sürüyor. Yeni formülle ilgili son kararı Ekonomi Koordinasyon kurulu verecek.

Bakan Çelik, Erken emeklilik konusunda çalışıyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Çelik emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili soru üzerine şunları söyledi:?“Bunların sayıları 5 milyon. 500 bini bugün prim gününü doldurmuş ve yaşı bekliyor. Peyderpey bu 500 bine, bu 5 milyon kişi ilave olacak. Bununla ilgili bir karar 1999’da alınmış. 4447 sayılı yasayla vatandaş 10 yıl sonra emekli olacağını düşünürken o günün üçlü koalisyon hükümeti demiş ki ‘Kusura bakmayın 10 yıl değil, 15 yıl sonra, 20 yıl sonra emekli olacaksınız’. Şimdi onlar diyor ki ‘Oyun oynarken kural değişti, ne günahımız var?’. Biz de ‘Haklısınız’?dedik.”

Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. Cevdet Yılmaz diyor ki:

  Sayın bakanda mahkemede haklı oldugumuzu biliyor ve söylüyor.Haklıoldugumuz halde her sene için %5 kesinti hangi adalet ve vijdana sıgar. 5yılı olan birinin vay haline. 5yılı dolunca maaş normale dönecekmi? Sayın bakandan bu haksızlıkların giderilmesini bekliyoruzç

 2. abdurrhman atlı diyor ki:

  sayın bakanım bı mıllet vekılı erken emeklı olup parasını kesyolarmı ben 25 yılı doldurdum sgk doldu 4 yılım var bızım sucumuz ne haksızlık dımı bu duzeltılmesını beklıyouz

 3. ARZU AKSU diyor ki:

  Ben 18 yaşında sigortalı oldum ve 20 yıl prim ödedim.Yaklaşık 6000 günüm var.Herşey tamam ancak 50 yaşına daha 12 senem var. Bu arada ms hastasıyım ve artık çalışamıyorum ancak uzuvlarım yerli yerinde sakat değilim diye ne malüllük ne de vergi indirimi… Hiç birşeyden yaraalanamıyorum!!! Sayın başbakanım yardım edin ben artık çocuğuma bile bakamıyorum !!!

 4. ahmet öner diyor ki:

  şimdi bizim buralarda herkes meclisin açılmasını bekliyor ben de diyorum ki boşa bekliyorsunuz ve niye diye soruyorlar,niyemi diyorum adamlar O kadar meşgulki türban,pkk açılımı,yasa,kanun derken seni beni unutuyorlar tabiki VUR TAYİP BEYLER ABALIYA ama kendilerine olduğu zaman gece 3 te yasa çıkarırlar,onun için bunlarla muhatap olmaya değmez biz tayip beyin üvey evlatalarıyız dağdakiler öz evlatları nede olsa enişteleri diyeceklerim bu kadar sevgilerimle..

 5. fatih berkin diyor ki:

  19 yasımda işe girdim emeklilik yılım 2023 den 2036 ya atlattılar gasp ettiler kazandığimiz hakkı..kendileri 2 sene parmak kaldırıp indirerek 2 senede emekli olup 20 milyar maaş ömür boyu .. canım turkıyem nelerle uyutuluyoruz siyaset hizmet falan değil

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
İş Bulana Devletten 15 gün içinde 326 lira ve 4 ay yol parası haberi
İş Bulana Devletten 15 gün içinde 326 lira ve 4 ay yol parası haberi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal yardım alan vatandaşlar işe girse de bir defaya mahsus 15 gün içinde 326 TL...

Kapat
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri