Emeklilikte Yaş Bekleme Devri Bitiyor

Emeklilikte Yaş Bekleme Devri Bitiyor

Emekli olmak için prim gün sayısını doldurup,yaşından dolayı emekli maaşı bağlanmayanlarla ilgili yeni bir düzenleme yapılıyor.

Yeni düzenleme ile yaşı beklemeden emekli olmak isteyenlerin emekli maaşlarından kesinti yapılacak. Yaşı beklemeden daha düşük maaşla erken emekli olacakların sağlık giderlerini de SGK karşılayacak.

Emeklilik için prim günü ve yıl şartlarını tamamlayıp yaşı bekleyen 5 milyon kişi büyük bir heyecan içerisine girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in talimatının ardından harekete geçen bürokratlar, bu kişilerin mağduriyetini gidermeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Üzerinde durulan en önemli formül, bu kişilerin daha düşük maaşla erken emekli olması. Bu şekilde daha düşük de olsa emekli maaşına kavuşacak olan kişiler, böylece sağlıktan da yararlanacak.

PRİM ÖDEMEYECEK
Çünkü yaşı bekleyenlerin, çalışmıyorlarsa veya eşi ya da çocuğunun sağlık yardımından yararlanamıyorlarsa, gelir testi yaptırarak genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekiyor. Bu kişiler, erken emekli olunca genel sağlık sigortası primi ödemesine gerek kalmadan, yeniden sağlık şemsiyesine kavuşacak. Sağlık giderleri, çalıştıkları dönemlerde olduğu gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacak. Kısaca emeklilerin faydalandığı tüm haklardan da yararlanabilecekler. Yaklaşık 5 milyon kişi, yapılan çalışmanın tamamlanarak hayata geçirilmesini bekliyor. Yaşı bekleyenlere daha düşük maaşla erken emeklilik getirilmesi halinde, şartlarının nasıl olacağı merak ediliyor. Avrupa’daki örneklerde normal yaşından önce emekli olacaklara yüzde 10-20 arası iskonto ile maaş ödeniyor.

KADINLAR DA ERKEN EMEKLİLİK BEKLİYOR
Çalışan kadınları çocukla barıştırmak ve kadın istihdamının teşvik edilmesi için de çalışmalar hızlandırıldı. Bakan Çelik, şu an 1 çocuk doğuran kadına 2, 2 çocuk doğurana da 4 yıl prim borçlanması hakkı bulunduğunu hatırlatarak, “2 çocuk, 3 çocuğa çıkabilir” demişti.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. mustafakemal ates diyor ki:

    0109 1966 doğumluyum işe gırıştarıhı 27 09 1984 yaşımı beklıyorum byenı yasa gerçekleşırse benım maaşım hagı katagorıye gırecek brut maaş ne olur.

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Evde çalışan kadınların sigortası ve emekliliği 2013
Evde çalışan kadınların sigortası ve emekliliği 2013

Şanlıurfa'lı kadınlar, yeni başlatılan çalışma ile aile ekonomisine destek olmak amacıyla ürettikleri ürünleri satarak emekli olabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)...

Kapat
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri