Devlet katkı payı bireysel emeklilik sistemi haberi

Resim bulunamadı

Emeklilik şirketleri 5 milyar liraya ulaşacak faizsiz BES için kıyasıya rekabete girdi. Bank Asya’dan sonra Kuveyt Türk ve Al Baraka da şirket kuruyor.

Faize duyarlı yatırımcıları Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) çekmek isteyen katılım bankaları, emeklilik şirketi kurma yarışına girdi. Vatan Gazetesi’nden Ufuk Şanlı’nın haberine göre, geçen yıl Asya Emeklilik’i kuran Bank Asya’nın ardından Albaraka Türk ile Kuveyt Türk de ortak BES şirketi kurmak için düğmeye bastı. Faizsiz emekliliğin önümüzdeki 5 yıl içinde 5 milyar liralık bir fon büyüklüğüne ulaşması bekleniyor. Faizsiz emeklilik planı satın alan müşteriler; kira sertifikası, İslami Endesk’te yer alan hisse senetleri, altın fonları, mevduat gibi enstrümanlardan oluşan fonlara yatırım yapabiliyor. Katılım bankalarının yanı sıra Anadolu Hayat, Garanti ve Vakıf Emeklilik ‘faizsiz emeklilik’ planları hazırlayarak müşterilerine sunuyor. Faizsiz fonlarda şu ana kadar yaklaşık 120 milyon liranın üzerinde fon birikti.

Taban büyüyecek

Emeklilik Gözetim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan, yeni emeklilik şirketlerinin parasını yastık altında tutan ve dini nedenlerle bireysel emeklilik sistemine uzak duran büyük bir kitlenin kazanılmasında önemli roller üstleneceğini söyledi. Bostan, “Kuveyt Türk ve Albaraka Türk’ün bu kararı, bireysel emeklilik sisteminin tabana yayılmasına büyük hizmeti olacak. Bunun yanı sıra müşteri segmentine uygun emeklilik ürünlerinin oluşmasına, katılımcı beklentilerine uygun olarak sermaye piyasasının derinleşmesine, rekabetin artmasına, ürün ve hizmetlerde niteliğin yükselmesine de katkı sağlayacak” dedi.

Körfez’den yatırımcı gelebilir

Önümüzdeki 10 yıl içinde 13 kat büyüyerek 400 milyar liraya ulaşması beklenen BES’e yabancı yatırımcılar da büyük ilgi gösteriyor. Sompo Japon ile Daiichi Türkiye’de şirket alma veya kurma noktasında çalışmalar yürütürken, İslami sermayenin kalbi Körfez Bölgesi’nden de ciddi ilgi olduğu ifade ediliyor. Ekonomi yönetimine yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Körfez Bölgesi’nden 2 büyük fon, BES alanında yatırım için nabız yokluyor.

2 ayda 202 bin kişi geldiE-Devlet-Bireysel-Emeklilik-Sistemi[1]

Hükümet geçtiğimiz yıl tasarruf oranlarının artırılması amacıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) geçenlere yüzde 25 devlet katkısı sağlayan yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi. 1 Ocak’ta başlayan yeni döneme vatandaşların ilgisi de büyük oldu. Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre 1 Ocak-1 Mart 2013 tarihleri arasında yani yeni düzenleme hayata geçtikten 2 ay sonra sisteme 202 bin yeni katılımcı dahil oldu. Toplam katılımcı sayısı 3 milyon 321 bine ulaşırken, toplam fon büyüklüğü de 1 milyar lira arttı. Son rakamlara göre sektörün fon büyüklüğü 21 milyar 462 milyon liraya yükseldi.

SPK’dan faizsiz düzenleme

SERMAYE Piyasası Kurulu (SPK) bireysel emeklilik fonlarının altın fonları, kira sertifikası gibi yeni ürünlerle fon çeşitlendirilmesini mümkün kılan bir yönetmelik yayınladı. Yeni düzenleme ile faizsiz enstrümanlardan oluşan yatırım fonlarının kurulması da mümkün hale geldi. Düzenleme ile ayrıca, emeklilik yatırım fonlarının maliyetlerini azaltmak için, yatırım fonlarından alınan Kurul kayıt ücreti emeklilik yatırım fonları için yüzde 40 oranında azaltılarak yüz binde 3’e indirildi.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
devlet-20-bin-bekci-alacak
Polis Teşkilatı sözleşmeli 20 bin bekçi arıyor

Ne kadar maaşla işe başlayacaklar? Polis teşkilatına 20 bin sözleşmeli emniyet bekçisi alınacak. Bekçiler koruma hizmetlerinde görevlendirilecek. En az ortaokul...

Kapat
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri