Çalışan annelere erken emeklilik müjdesi

Çalışan annelere erken emeklilik müjdesi

Çalışan annelerin emeklilik yaşı, doğum sayısı baz alınarak aşağı çekilmeye çalışılıyor. Çalışan annelere erken emeklilik sunan kanun taslağında son aşamaya gelindi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışan kadınların ortalama 1 çocuk yaptığının tespit edilmesi ile bu kitleyi çocukla barıştırmak ve kadın istihdamının teşvik edilmesi için çalışmalarını hızlandırdı. Çalışan annelere erken emeklilik hakkı tanıyan düzenlemede sona yaklaşıldı. Üzerinde çalışılan düzenlemede, özellikle yurt dışındaki uygulamalar dikkate alınıyor. Düzenleme tamamlandığında Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Çocuk sayısına göre kadınların emeklilik yaşını kademeli olarak aşağı çeken düzenleme ile, çalışan annelerin prim borçlanması yapabileceği çocuk sayısı da 2 ile sınırlı tutulmuyor.

DOĞUM İZNİ
24 HAFTA’YA ÇIKARILACAK

Çalışmayla doğum izni 24 haftaya çıkartılırken; işverene, doğum iznine ayrılan kadının doğumdan sonra işe alınması zorunluluğu getiriliyor. Memur olan annelerin ücretsiz doğum izninde geçen sürelerinin de derece kademe hesaplarına katılması sağlanacak. Annelerin çalışmasını teşvik etmek için, çalışma saatleri de esnekleştiriliyor. Yarı zamanlı, kısmi zamanlı, evden, öğlene kadar çalışma sistemleri getiriliyor.

AİLE YARDIMI
ARTTIRILACAK

Üzerinde çalışılan uygulamaya göre; çok çocuk sahibi kamu personelinin aile yardımı paralarının artırılması da gündeme gelecek. Böylece kadın çalışanlar hem aile yardımında hem de emeklilik süresinde avantajlı konuma gelecek.

KAYNAK: TAKVİM

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Bağımsız Olarak Çalışan Kişilerin Sigorta Yükümlülükleri
Bağımsız Olarak Çalışan Kişilerin Sigorta Yükümlülükleri

Bağımsız Olarak Çalışan Kişilerin Sigorta Yükümlülükleri Nelerdir? Kendi adına ve/veya hesabına bağımsız olarak çalışanların kişilerin sigortalılık bildirim yükümlülüğü, kendilerinin bağlı...

Kapat
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri