Bağ-Kur’lunun prim borcu siliniyor

Resim bulunamadı

Bağ-Kur’lunun borcu siliniyor

 30 Nisan 2008′in öncesine ait 5 yıllık Bağ-Kur prim borçları silinecek. 

 Başvuru gerekmeyecek

 Yeni Sosyal Güvenlik Yasası ile esnafın borçlarına yeniden yapılandırma kapısı açılırken, Bağ-Kur prim borçlusuna da af geldi. Yasa ile 30 Nisan 2008′den önce 5 yıla kadar Bağ-Kur prim borcu olanların borçları otomatik olarak silinecek.Borçların silinmesi için başvuru zorunluluğu bulunmuyor. 

 Uzmanlara göre, bugün prim borcu olan ancak bunu ödeyemeyenlerin sigortalılıklarını durdurmak suretiyle prim borçlarını sildirmelerinde bir engel bulunmuyor. Primlerini ödeyebilecek duruma geldiklerinde tekrar kuruma başvurarak, prim borcunu ödeyip silinen günlerini geri kazanmaları mümkün olabiliyor. Prim borcunu ödemeyip mal beyanında bulunmayan Bağ-Kur’lular, kimi zaman hapis cezası ile karşı karşıya kalabiliyordu. Yasaylabu tabloya son verilmiş oldu. 

 

YAPILANDIRMA İMKANI 

Yasayla, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK)emekli aylığı aldığı halde, esnaf ve sanatkar olarak yeniden işyeri açan ve ödenmesi gereken primi ödemeyenlere de yapılandırma geldi. Bu durumda olan esnaf, 3 ay içinde başvurarak prim borcunuyapılandırabilecek. Yaklaşık 600 bin esnaf prim borçlarının yapılandırması uygulamasındanyararlanacak. 

 

Kaynak: Hazal ATEŞ – TAKVİM

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. tahir ergin diyor ki:

    bagkurdan ssk ya geçtim1260 gün doldu bagkura olan borcumdan dolayı emekli olamıyorum borcum 2005 ve 2008 arası bu borç bagkur pirim affına girermi

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Sms-ile-Cep-Telefonundan-emeklilik-tarihi
Almanya’da Ücretsiz Tedavi

Sgk Almanya ile anlaşma imzaladı.Bundan sonra devlet memurları ve yakınları almanyada bulundukları süre zarfında almanyadaki hastanelerden ücretsiz faydalanabilecek.

Kapat
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri