2014-2015 yılı kamu işçi zammı ne kadar ?

2014-2015 yılı kamu işçi zammı ne kadar ?

2013 için 4+4 zam ve maaşı 1850 TL’nin altında olanlar için seyyanen 200 TL artış yapılacak. 2014 içinde yüzde 3+3 zam uygulanacak.

Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin iki yıllık sürede alacağı zam oranları önceki gün belli oldu.

Zaman’dan İsa Yazar’ın haberine göre, zamlar sözleşme dönemine göre ağırlıklı olarak ocak ve marttan itibaren geçerli olacak. Buna göre işçiler 6 aylık ve üç aylık zam farkı alacaklar. Düşük maaşlı işçiler, 200 TL seyyanen zam, 25 TL sosyal yardım zammı ve yüzde 4’lük zammın 6 aylık farkını alacaklar. Böylece çalışanlara Ramazan Bayramı’nda toplu para alma imkanı doğdu. Hükümet adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Türk-İş yönetiminin imzaladığı Toplu Sözleşme Çerçeve Protokolü’ne zam farklarının kurumların bütçe imkanları göz önüne alınarak gecikmeden ödenmesine dönük hüküm konuldu.Hükümet ile Türk-İş’in vardığı uzlaşı ile kamu işçisine 2013 yılı için birinci ve ikinci altı ayda 4+4 zam yapıldı. 2014 yılında ise kamu işçisine yüzde 3+3 oranında zam verilecek. Ayrıca maaşı 1850 liranın altında olanlar 200 TL seyyanen zam alacak. Ücretlerin enflasyonun altında kalması halinde enflasyon farkı ödenecek. Halen 155 TL olan sosyal yardımlar da 180 TL’ye çıkacak. Bunun dışında doğum, evlenme yardımları, giyim yardımı, yemek yardımı ile prim ve tazminatlar ücret zamları oranında artacak. İki yılda bir yapılan toplu iş sözleşmeleri, daha önceki sözleşmenin tarihine göre 1 Ocak, 1 Şubat, 1 Mart ve 1 Nisan’dan geçerli olacak. Geçerlilik tarihleri sendikalara ve sözleşme tarihlerine göre farklılık gösteriyor. Ancak büyük bölümü 1 Ocak ve 1 Mart itibarıyla geçerli. Bu nedenle işçilere maaş farkı ödenecek. Bu ödemeler, işçiler için bayram harçlığı olacak.

Hükümetle konfederasyonlar arasında uzlaşma ile sonuçlanan toplu iş sözleşmeleri, işçiyle işverenin varacağı uzlaşma için çerçeveyi oluşturuyor. Her işyerinde örgütlü olan sendika, bu çerçeve sözleşmeyi dikkate alarak işverenle masaya oturup anlaşma sağlıyor. Buna göre kimi sendikalar anlaşma sağlarken kimi işyerlerinde görüşmeler sürüyor. Toplu sözleşme ile zam alacak işyerleri arasında en fazla işçi, 22 bin kişi ile il özel idarelerinde çalışıyor. Bunun yanı sıra bakanlıklar, milli eğitim müdürlükleri, TCDD, Türkiye Şeker Fabrikaları, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri ile Karayolları Genel Müdürlüğü toplu sözleşme ile zam alan diğer kurumlar. Toplamda 186 kamu kurum ve kuruluşunda çalışan yaklaşık 200 bin işçi zam ve zam farklarından yararlanacak. Türk-İş’e bağlı 179 işyerinde 174 bin 127, Hak-İş’e bağlı 13 işyerinde 25 bin 814 ve DİSK’e bağlı iki işyerinde 164 sendikalı işçi çalışıyor.

memurhaber

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. gökçen bozkurt diyor ki:

    200 tele işci emeklısinede verilecekmı ben şu an 1560 tl maaş alıam verilir iyi calışmalaryorum tahmini işci emeklisine 2013 ve 2014 te ne kadar z

  2. gökçen bozkurt diyor ki:

    ssklı işci emeklısine 2014 ve 2015 yılıında verilecek zam oranı nezaman ve ne kadar olacak SAYIN BAKANIMDAN DEVLETTE ÇALIŞAN İŞCİLERE VERİLEN ZAMLARIN İŞCİ EMEKLİLERİNEDE VERİLMESİNİ ARZ EDIYORUM

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
calisan_kadinlara_mujde_dogum_izni_6_aya_cikiyor
Doğum izni ne zaman 6 ay olacak ?

Doğum izni ne zaman altı ay oluyor ?, Doğum izni 6 ay oldumu, En Son Doğum izni Haberleri. Doğum izni...

Kapat
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri