2013 Ocak ayı açlık sınırı kaç lira haberi

2013 Ocak ayı açlık sınırı kaç lira haberi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri baz alınarak hazırlanan Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) AR-GE Birimi tarafından 2013 Ocak ayı Asgari Gıda Harcaması olarak nitelendirilen Açlık sınırı ile Asgari Geçim Haddi olarak nitelendirilen Yoksulluk Sınırı rakamları açıklandı.

Buna göre açlık sınırı bin TL’yi aşarken, taze meyve ve sebze fiyatlarındaki artış yoksulluk sınırını bir önceki aya nispeten 28 lira artırdı. Geçtiğimiz ay 990,70 lira olarak gerçekleşen açlık sınırı, 2013 Ocak ayında 24,76 TL artarak bin 15,55 TL olarak belirlendi.

2013 yılının ilk ayında yoksulluk sınırı rakamlarında da artış oldu. 2012 Aralık ayında 2 milyon 779 bin 97 TL olarak gerçekleşen yoksulluk sınırı, yeni yılın ilk ayında 28.12 TL’lik bir artışla 2 milyon 808 bin 9 TL olarak kayıtlara geçti.

Aralık ayı sıcaklık ortalamalarının mevsim normallerinin altında seyretmesinin etkisi Ocak ayı taze sebze ve meyve fiyatlarına yansıdı. Taze sebze ve meyve rakamlarındaki artış, açlık ve yoksulluk rakamlarını da yükseltmiş oldu.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
kadinlara-calisanlara-cifte-mujde
Çalışan Annelere Müjde

Kamu kreşlerinde saat 15.00'e kadar süren çocuk bakma süresi memur mesaisiyle eşitleniyor. Bugün gazetesinin haberine göre; annelerin mesaisi ne zaman...

Kapat
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri